Dnes je: Úterý 25.06.2024 Svátek má: Ivan

hamry

Kontaktní údaje:

Obec Hamry nad Sázavou
Hamry nad Sázavou 322, 591 01

Telefon: 566 623 122
Email: obec@hamryns.cz

> Podrobný kontakt

Kniha Václava Vaška – Opožděný umíráček

Jednou z nejvýraznějších událostí, která na dlouhou dobu poznamenala historii Hamrů nad Sázavou byl lesní polom v roce 1930. V blízkém i vzdálenějším okolí padly k zemi stovky tisíc stromů a kvůli polomu byla vybudována i lesní železnice a pila. A právě do této doby je zasazen román Opožděný umíráček.

Snad už legendární a poslední hamerský kameník Václav Vašek v něm popsal život dělníků pracujících na polomu a na jeho pozadí dokázal unikátně zachytit i běžný život v Hamrech na počátku třicátých let minulého století.

Tuto knihu, která poprvé časopisecky vycházela v roce 1938, nyní s laskavým svolením dědiců nyní vydala Obec Hamry nad Sázavou. Beletristicky zpracované očité svědectví jednoho z tisíců dělníků, doplněné dobovými fotografiemi a kronikářskými informacemi o lesní kalamitě, by pravděpodobně nemělo chybět v knihovničce každého, komu jsou Hamry blízké.

Knihu je možné koupit zatím pouze v Hamrech nad Sázavou, a to na několika místech:

Obecní úřad Hamry nad Sázavou
Drogerie Lilie (budova bývalého obecního úřadu)
Šlakhamr (od 4. 5. 2019)

Na další místa prodeje se dostane až poté, co všem občanům Hamrů nabídneme možnost jejího zakoupení v místě bydliště a za příjemnou cenu 200 Kč.

Kniha vychází s finančním přispěním Obce Hamry nad Sázavou, k vydání ji připravili Erika Peterová (včetně dodatků) a Luděk Lopour.