Dnes je: Pátek 19.07.2024 Svátek má: Čeněk

hamry

Kontaktní údaje:

Obec Hamry nad Sázavou
Hamry nad Sázavou 322, 591 01

Telefon: 566 623 122
Email: obec@hamryns.cz

> Podrobný kontakt

Hamerský vycházkový okruh

Některé naše obce byly obdarovány pěkným přírodním prostředím a okolím. Jednou z takových obcí je i naše obec Hamry nad Sázavou, ležící těsně západně od okresního města Žďáru nad Sázavou. Čím je toto okolí pěkné?

HJde o krajinně přírodní ráz charakteristický pro Českomoravskou Vysočinu, o tvarově mírně stoupající či klesající stráně pokryté většinou lesy, ale i loukami a polnostmi. Jde o hlavní tok řeky Sázavy v jejím bystrém horní části a jejími potočními přítoky,které protékají velkým počtem rybníků s tak hezkými názvy jako Rejznarka, Mikšovec, Dívka, Hlubočák, Jedlovák a pod. Dále jde o dva pozoruhodné skalní útvary Peperek a Rozštípená skála (cvičná Skála horolezců), jeden opuštěný romantický lom se zajímavým označením Štenice.

Tři krásné výhledy, východně na kopce nad Novým Městem na Moravě (Harusuv kopec, Tři Studně) další východní výhled na město Žďár nad Sázavou a západně z vrchu Peperek na Přibyslav, Havlíčkovu Borovou a Havlíčkův Brod. Rozhodli jsme se v tomto přírodním prostředí vytyčit a označkovat okružní vycházkovou trasu “Hamerský vycházkový okruh” kolem vlastní obce v délce 15 km a tím umožnit i cizím, když jsou na dovolené, nebo na výletě ve žďárském prostředí, aby se mohli potěšit touto nenáročnou, ale poutavě různorodou vycházkovou trasou Celou je možné projet i na kole.

V zimě, pokud je dostatek sněhu, na běžkách. Podle vlastní volby si může každý kdekoliv začít i skončit, jít jedním nebo druhým směrem. Podle času, tělesného stavu a osobního zájmu. Dále na okruhu leží 12 rybníků, jeden původní stary’ hamr ~Brdíčkův mlýn), můžete se zastavit na “Konci světa”, na hranici mezi Čechami a Moravou, zde je starorakouská hraniční strážní budka s působivou figurínou strážce hranice. O dvou skalních útvarech, lomu a výhledech je zmínka v prvním odstavci. Polovina trasy vede v krásných lesích. Dvakrát křížíme řeku Sázavu a žel. trasy Brno-Havlíčkův Brod.

V okolních lesích je ideální terén pro houbaře. Mezinárodní cyklo stezka, která se připravuje, povede přes naší obec a bude navazovat na náš hamerský vycházkový okruh. Obec Hamry nad Sázavou má spojení se světem i po železnici, leží na trati Havlíčkův Brod – Brno. Máme velice dobré autobusové spojení z okresního města Žďár nad Sázavou. Jedna autobusová linka, Žďár nad Sáz. – Šlakhamry projíždí přes celou naší obec, na této trase je v obci šest autobusových zastávek a končí v místní části Šlakhamry. Druhá autobusová linka je na trase Žďár n.Sáz. Přibyslav. Autobusové jízdní řády naleznete na této stránce.

V naší obci se nachází dvě restaurace – penzion Na Ranči a restaurace v penzionu Najdek. V penzionu Najdek je možné sehnat velmi kvalitní ubytování, novými pokoji také disponuje penzion Na Ranči.

Budeme velice rádi, když navštívíte okolí naší obce i obec Hamry nad Sázavou.
hamry_mapa1

hamry_mapa2

hamry_mapa3

Mapa ke stažení pdf-ikona