Dnes je: Sobota 27.04.2024 Svátek má: Jaroslav

Email: obec@hamryns.cz

> Podrobný kontakt

Vítejte v Hamrech nad Sázavou

Obec Hamry nad Sázavou leží v malebném kraji Žďárských vrchů v těsné blízkosti města Žďáru nad Sázavou. Téměř celou obcí protéká řeka Sázava.

Celá oblast je považována z hlediska turistiky, kultury, bydlení a dopravní dostupnosti za velice atraktivní.

Hamry nad Sázavou znakSoučasná podoba obce vznikla spojením kdysi samostatných dědin – Dolní Hamry, Horní Hamry, Najdek a Šlakhamry. Ty časem srostly v zajímavý propletenec,  a tak hranice těchto původních osídlených jednotek dnes již ani nenajdeme. Všechny tyto části vznikly v okolí bývalých hamrů, z nichž nejznámější – Brdíčkův mlýn, je dodnes dochován a zpřístupněn veřejnosti.

Nejstarší část Najdek vznikla ve 14. století. Tehdy končila v okolí na vrchu Peperek těžba stříbra a po roce 1300 se tu začalo s těžbou železné rudy, jejíž rozsáhlá ložiska zde byla odkryta. Tehdy zde vznikly první železárny – hamry. Majitelem dolů i železáren byl cisterciánský klášter ve Žďáře nad Sázavou.

Více o historii naší obce se můžete dočíst na následujících stránkách.

Zde naleznete několik nejen statistických údajů:

Polohopis:

Zeměpisné souřadnice: 49°33′58″ s. š.,15°54′6″ v. d.
GPS souřadnice: 49.5660233N, 15.9016869E
Nadmořská výška: 545 až 570 m.n.m
Katastrální výměra: 7,11 km2

Počet obyvatel:

Počet obyvatel (k 1. 1. 2014): 1 521

Vybavenost:

Vlaková doprava: zastávka Hamry nad Sázavou v blízkosti centra obce
Autobusová doprava: pravidelná linka Žďár n/Sáz. – Hamry n/Sáz., linka Žár n/Sáz. – Přibyslav/Jihlava
Sítě: vodovod, plynovod
Školství: Základní třída do 5tého ročníku, Mateřská škola
Kultura: Kulturní dům, knihovna
Sport: fotbalové a multifunkční hřiště, dětské hřiště, tělocvična, trial park, písková jízdárna a travnaté kolbiště, areál Na Stráni
Turistika: Hamerský vycházkový okruh
Ostatní: prodejna smíšeného zboží (přerušen provoz od 1. 10. 2015)
Zvláštnost: raritou naší obce jsou dva hasičské sbory – SDH Hamry nad Sázavou a SDH Najdek

Hamry nad Sázavou jsou členem mikroregionu Svazu obcí pod Peperkem.